Emlékszem, hogy valamikor a BKV a MÁV és hasonló nagy szolgáltatók, milyen biztos munkahelyet, megélhetést, sőt egzisztenciát jelentett egy alkalmazottnak. Sok munkahelyet teremtettek. Voltak kalauzok, gyerekként mindig csodáltam a lyukasztóját, rángatta a szíjat, amivel csengetett a vezetőnek, hogy indulhat. Amikor a kispesti Honvéd pályán a csapatnak mérkőzése volt, akkor bizony a kalauz is csak lapjában próbált a szíj alatt maradni, hogy tovább csengesse a villamost, mert még a lépcsőkön, meg a hátulján, és a tetejébe kapaszkodva is lógtak róla a szurkolók. Ilyenkor bizony lassabban ment a vezető, mert vigyázott a szurkolókra. Akkor valahogy még működött a közösségi szellem, nem a jegykezelés volt a legfontosabb, mert még a kalauz is a drukkereket segítette, mosolyogva évődtek egymással. A buszokon akkor is egy ajtónál volt a felszállás, mellette ült a kalauz, és adogatta a felszállóknak a jegyeket. Hangosan kérte az utazókat, hogy adjanak helyet egy kismamának, vagy nehezen mozgó öregnek. A vezetőnek olyan fülkéje volt, ahol ketten ülhettek, és váltották egymást kanyaronként. Kicsit döcögős, kicsit csattogós, de a célnak nagyon jól megfelelt.
A földalatti, egy csodavilág volt gyerekként a számomra. Már eleve a csodálatosan patinás várók elvarázsoltak. Nagyon igényesen, szépen voltak kialakítva a fa kazettás oldalak, a mívesen munkált vastraverzek, a gyönyörű fénnyel csillogó csempével burkolt falak… Középen ült a jegyet árusító alkalmazott egy szépen kivitelezett kalitkában… mindnek volt valami kedves bája, valami harmóniát sugárzó energiája.
Így most visszagondolva, lehet, hogy ez nem volt ennyire idilli, de valahogy mindenki lelkesen és öntudattal végezte a dolgát. Akkor abban a tudatban éltek, hogy fontos a munkájuk… nem csak a vállalat, hanem az emberek számára…
Akkor a vasúton még nem volt számozott ülőhely, csak felszálltunk és megkérdeztük: szabad ez a hely?? és leülve, máris beszédbe elegyedtünk. Hosszan tartó vonatozásokat néhányan kártyázással, színesítették. Végig járta a vonatot a mozgóárus, mindenféle finomságot, meg csecsebecsét árulva… senki sem igazoltatta, vagy büntette, vagy tiltotta le mert nincs napra szóló tisztiorvosi engedélye. Egyszerűbb és toleránsabb volt mindenki. Megtalálta mindenki a boldogulását, nem a mások büntetésében, hanem a saját ötletek megvalósításában.
A mozikban is volt perecárus, aki cukorkát is árult. Ez is egy kis munkát és keresetet biztosított a megélhetéséhez. A moziban a híradó után, rövidke műsort is lehetett látni, akrobaták, vagy zsonglőrök, vagy mágusok adtak rövidke ízelítőt a közönségnek. Igaz akkor még voltak mozik, és tömve voltak, 3 előadás volt egy este, és gyakran kellett a következő vetítést megvárni…
Most nosztalgiáztam kicsit.